HC Košice je najúspešnejší slovenský hokejový klub, ktorý ma na konte celkovo 10 majstrovských titulov (je osemnásobným majstrom Slovenska a držiteľom dvoch česko-slovenských titulov). V najvyššej slovenskej súťaži pôsobí nepretržite od sezónzy 1993/1994.

V roku 1962 vznikol v Košiciach klub Dukla Košice a hneď v prvom roku svojej existencie vyhral krajské majstrovstvá, čím sa prebojoval do druhej ligy. V nasledujúcej sezóne vyhrala Dukla Košice druhú ligu i kvalifikáciu o postup do najvyššej súťaže. Od roku 1964 patrili Košice medzi česko-slovenskú elitu. Uprostred sezóny 1966/1967 našla Dukla nový domov i nový názov - TJ VSŽ Košice, neskôr VSŽ Košice, HC VSŽ Košice, HC Košice. Hokej sa v Košiciach začal hrať v roku 1921. V tom čase sa už hral v Čechách kanadský (ľadový) hokej, no na Slovensku ešte stále pretrvával bandy-hokej (s loptičkou). Tradícia hokeja v metropole východného Slovenska je bohatá a v rámci Slovenska má naše mesto niekoľko primátov. V sezóne 1922/23 usporiadali v Košiciach prvú organizovanú súťaž na Slovensku, boli tu založené prvé mládežnícke družstvá a v Košiciach vyrástol aj prvý Slovák, ktorý obliekol reprezentačný dres Česko-Slovenska - Ladislav Troják.

V rokoch 1986 a 1988 získal klub titul majstra ČSSR a po týchto dvoch sezónach sa VSŽ predstavili v Pohári európskych majstrov a zakaždým sa prebojovali až do finálovej skupiny. V oboch prípadoch skončili na druhom mieste, za vtedy neporaziteľným CSKA Moskva, takže tieto umiestnenia možno považovať za veľký úspech na medzinárodnom poli. Po rozdelení česko-slovenskej federácie a následnom rozdelení hokejovej súťaže potvrdili Košice svoju kvalitu aj v samostatnej slovenskej extralige a v prvých šiestich sezónach zakaždým hrali vo finále play-off. Z toho trikrát vyhrali titul (1994/95,1995/96,1998/99)

Zaujímavosti:

 • Klub HC Košice vyhral od vzniku najvyššej súťaže 848 zápasov čo je najvyšší počet zápasov spomedzi všetkých ligových klubov.
 • Klub HC Košice strelil od vzniku najvyššej súťaže 4790 gólov čo je najviac spomedzi všetkých ligových klubov.
 • Košický hráč Peter Bartoš je v historickom poradí kanadského bodovania v najvyššej súťaži na štvrtom mieste s 702 bodmi .
 • Košický hráč Peter Bartoš odohral od vzniku najvyššej súťaže 898 zápasov a v historickom poradí v počte odohraných ligových zápasov je tretí.
 • Vynikajúci hráč , legenda a odchovanec Košického hokeja - Vincent Lukáč odohral v federálnej lige 513 zápasov v ktorých strelil 393 gólov.
  V stretnutiach najvyššej súťaže nastrieľal najviac gólov spomedzi všetkych slovenských hráčov.
 • Najviac gólov v jednom zápase v histórii najvyššej súťaže padlo v zápase Košice - Liptovský Mikuláš keď Košice vyhrali 14:5 - (15. november 1994).Bolo ich až 19.
 • Najviac trestných minút v jednom zápase v histórii najvyššej súťaže padlo vo štvrťfinálovom zápase Poprad - Košice bolo ich 476.(16. marec 2013)
 • Vo finále najvyššej súťaže v sezóne 2011/12 padol divácky rekord keď sa na zápas Bratislava - Košice prišlo pozrieť 10 055 divákov.
 • Play-off bez prehry sa doteraz v najvyššej súťaži podarilo dosiahnuť len jedinému tímu a to Košiciam v sezóne 1994/95.
 • V Steel aréne sa v roku 2011 konal 75.ročník majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Slovensko organizovalo majstrovstvá prvýkrát.
 • Klub HC Košice sa od vzniku najvyššej súťaže prebojoval v 22 sezónach až 20-krát do semifinále čo je najviac spomedzi všetkých ligových tímov.
  Z toho 15-krát do finále čo je taktiež najviac spomedzi všetkých tímov.
 • Klub HC Košice postúpil v každej sezóne od vzniku najvyššej súťaže do play-off.

Najdite si tento tím aj na Facebooku a Twitteri

Logo tímu